NadMorze

wczasy, wakacje, urlop

  [1]  2  3  4  Następna >

Krajobrazy klifow

16 sierpień 2013r.

Niezbyt uciążliwa i atrakcyjna widokowo piesza wycieczka prowadzi z Pucka do Rekowa malowniczymi klifami Kępy Puckiej. Docieramy do objętych rezerwatem łąk słonoroślowych u ujścia Redy z ciekawą ścieżką dydaktyczną. Wyruszamy ze stacji PKP w Pucku. Idziemy ulicami Dworcową i Morskiego Dywizjonu Lotniczego i docieramy do centrum miasta. Po zwiedzeniu rynku i portu idziemy na wschód przez park nadmorski. Kierujemy się niebieskimi znakami pieszymi, które będą nam towarzyszyć aż do końca wycieczki.


Dzieje Gdańska

16 sierpień 2013r.

DZIEJE GDAŃSKA. Pierwszą wzmiankę o Gdańsku spotykamy w końcu X w., gdy kronikarz czeski Kosmas podaje, że w r. 997 był dla św. Wojciecha punktem oparcia jego wyprawy misyjnej dla nawrócenia Prusaków „Gyddanizc". Należał wówiczas do Polski, gdyż ipaństwo Bolesława Chrobrego obejmowało też Pomorze. Następny dofcument historyczny pochodzi z połowy XII w., w któryan jest mowa o zaniku „Gdańsk", który był stolicą książąt Pomorskich.


Gdańsk Pod Panowaniem Polski

16 sierpień 2013r.

GDAŃSK POD PANOWANIEM POLSKI (1454-1793). W trwającej przez lat 13 wojnie z zakonem, wojska Gdańska podejmowały dalekie wyprawy przeciw miastom, które popierały Krzyżaków, jak Królewiec, pomagały też Polakom w zdobyciu Malborga w r. 1460. W owej wojnie stracili Gdańszczanie 2.000 obywateli, 15.000 zacisznych żołnierzy i ponieśli ogromne koszta. Po trzynastoletniej' wojnie, pokojem toruńskim w roku 1466, zrzekli się Krzyżacy Gdańska i zachodniej części Prus, t. zw. Prus Królewskich na rzecz Polski.


Charakterystyka Miasta Gdańsk i Pamiątki Polskie

16 sierpień 2013r.

CHARAKTER MIASTA I PAMIĄTKI POLSKIE. Cechą Gdańska, która nderza obcego, jest swoisty charakter, odróżniający go ndetylko od innych miast polskich, ale i niemieckich. W budownictwie wytworzył się tu pewien odrębny styl, a jest rzeczą chwalebną i godną naśladowania, że nowoczesne dzielnice dostosowano wyrgląde.m do Starego Gdańska, tworząc całość dobrze


Okolice Kosciołów Św. Mikołaja i Św.Jana w Gdańsku

16 sierpień 2013r.

Północna część Głównego Miasta od ul. Szerokiej po Altstadtischer Graben przecięta była niegdyś tamą. wiodącą od zamku krzyżackiego ku kościołowi P. Marji. Na jej miejscu pow stała ulica Da mm, podzielona na cztery części, oznaczone numerami rzymskimi. Przy I. Damm 14 kamienica z fasadą zbudowaną wedle proj. Schlutera. Równoległą do Breitgasse jest ul. Św. Jana (Johan-nisgasse), przy której stoją dwa duże kościoły gotyckie, katolicki św Mikołaja i ewangelicki św Jana.


Motława,Wyspa Spichrzów i Dolne Miasto

16 sierpień 2013r.

MOTŁAWA. WYSPA SPICHRZÓW I DOLNE MIASTO. Przez Zieloną Bramę wychodzimy na * Zielony Most (Grune Brticke) nad Motlawą, która stanowi część portu gdańskiego. Z mostu, którego nazwa pochodzi od zielonej pleśni, jaka pokrywała znajdujący się tu niegdyś most drewniany, roztacza się wspaniały i bardzo charakterystyczny * widok, tak na Motław ę pełną okrętów i łódek jak i na wybrzeża zabudowane Starem! cha-rakterystycznemi kamienicami i bramami iniejskieml .


Port Gdański

16 sierpień 2013r.

PORT Pierwszorzędną osobliwością Gdańska jest * port. Dla jego zwiedzenia należy się zaopatrzyć w jego plan (Pharus Plan des Danziger Industrie-Gel&ndes) wydany przez Danziger Verlags-Gesellschaft (Langgasse 40). Port gdański, który ma 884 ha. powierzchni wodnej, składa się z wolnego portu i kanału portowego pod Nowym Portem, Martwej Wisły, Portu Cesarskiego, oraz Starej i Nowej Motławy. Długość brzegów wynosi 22 km.


Strona 1 z 4,   [1]  2  3  4  Następna >