NadMorze

wczasy, wakacje, urlop

  [1]  2  Następna >

Zanim Zaczniecie Zwiedzać Hel

23 sierpień 2013r.

ZANIM ZACZNIECIE ZWIEDZAĆ Hel intrygował podróżników od dawna. Przyczyniała się zapewne do tego jego trudna dostępność, spowodowana niegdyś brakiem drogi lądowej, a później ustanowieniem tu specjalnej strefy militarnej. Obecnie możemy to miasto odkrywać na nowo, gdyż ograniczone zostały wyjątkowe obostrzenia, jakim poddany był przez ostatnich 60 lat obszar prawie całej gminy Hel. Nie można jednak zapominać, że zakaz wstępu nadal obowiązuje w stosunku do obszarów ogrodzonych i oznaczonych tablicami ostrzegawczymi.


Historia Miasta Helu

23 sierpień 2013r.

Historia Miasta Helu Hel należy do najstarszych miejscowości Pomorza. Pierwsze zachowane historyczne wzmianki o osadzie na końcu Półwyspu pochodzą z końca XII wieku. W XIII i XIV wieku znajdował się tu znaczący ośrodek rybacki, utrzymujący się z obfitych ławic śledzi. Przypuszcza się, że prawa miejskie Hel otrzymał z rąk księcia Świętopełka II przed jego śmiercią w roku 1266. Akt lokacyjny został potwierdzony w przywileju krzyżackim z roku 1378. Pierwotne, średniowieczne miasto, nazywane "Starym Helem", znajdowało się około 1,5 kilometra na zachód od obecnego centrum.


Helskie Jednostki Rybackie

23 sierpień 2013r.

Helskie jednostki rybackie Wody Zatoki Gdańskiej, znajdujące się wokół Helu, stanowią znakomite tereny połowowe dla lokalnego rybołówstwa, dlatego też od dawna przyciągały rybaków. Współcześnie praktycznie zanikło już tradycyjne rybołówstwo, uprawiane z małych, przechowywanych na piaszczystym brzegu łodzi. Powszechnie dominują duże, stalowe kutry. Prawie wszystkie typy stosowanych obecnie jednostek rybackich możemy obejrzeć w porcie. Najniższymi numerami rejestracyjnymi, zwyczajowo, oznaczone są drewniane i plastykowe łodzie wiosłowe i motorowe, nie przekraczające długości 10 m. Stosuje się je do przybrzeżnych połowów dorsza,


Stacja Morska w Helu

23 sierpień 2013r.

Stacja Morska Tuż przy brzegu Zatoki znajduje się siedziba Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, przy której powstał ośrodek hodowli, ochrony i rehabilitacji fok zwany potocznie "fokarium". Na stałe żyje w nim sześć fok szarych (Halichoerus grypus) - gatunku niegdyś powszechnie występującego w rejonie Bałtyku południowego, ale niemal całkowicie tu wytępionego wskutek intensywnych i długotrwałych polowań. Okresowo przebywa tu przychówek oraz ranne lub osłabione osobniki, znajdowane na brzegu lub w sieciach, które przechodzą kwarantannę i rekonwalescencję, by po odzyskaniu sił ponownie wrócić do swego naturalnego środowiska.


Dawne Domy Rybackie na Helu

23 sierpień 2013r.

Dawne domy rybackie Stopniowo zanikającym, a jakże charakterystycznym elementem dawnego Helu, są domy rybackie, o charakterystycznej konstrukcji szkieletowej: ciemnych belek, wypełnionych białymi fragmentami ścian. Do dnia dzisiejszego zachowało się zaledwie kilka takich domów (w większości rekonstrukcji), choć jeszcze w latach 30-tych dominowały one przy ulicy Wiejskiej, tworząc jej malowniczy, nietypowy charakter (określany wówczas mianem holenderskiego). Zarówno forma, jak i wymiary helskiego domu rybackiego, były również ściśle określone. Szerokość ściany frontowej wynosiła 6 m, wysokość 5 m (2 m ściana i 3 m odeskowany szczyt), zaś długość ściany bocznej wynosiła 12 m. Bardzo często zdarzało się, że domy były poszerzane w części frontowej przez dobudowy-wanie pomieszczeń gospodarczych.


Hel Prezydencki

23 sierpień 2013r.

Hel prezydencki Na obszarze Gminy Hel znajdują się pozostałości przedwojennej siedziby prezydenta II Rzeczypospolitej, Ignacego Mościckiego oraz obecna, nadmorska siedziba głowy naszego kraju. Ignacy Mościcki był pierwszym z naszych mężów stanu, który zaczął przedkładać wypoczynek nad polskim morzem ponad wizyty w modnych letniskach Europy Zachodniej i Południowej. Jego pobyty, jako prezydenta II Rzeczypospolitej, nad Bałtykiem, rozpoczęły się pod koniec lat 30., choć po raz pierwszy przybył on do Gdyni, Jastarni i Pucka


Obiekty Zabytkowe Garnizonu Hel

23 sierpień 2013r.

Obiekty Zabytkowe Garnizonu Hel Stanowiska baterii "greckiej" i "duńskiej" Po zatwierdzeniu w roku 1929 decyzji o wykorzystaniu rejonu cypla helskiego na miejsce ulokowania artylerii nabrzeżnej, postanowiono umieścić tu najpierw baterię armat przeciwdesantowych. Zdecydowano, że będą to - ustawione na specjalnych stanowiskach - 4 działa o kał. 105 mm. Były to dwie dalekonośne armaty polowe Schneider L/31 nazwane "greckimi" (gdyż powstały na zamówienie rządu greckiego) oraz dwie dalekonośne armaty polowe Schneider wz 26 L/48 nazwane popularnie "duńskimi" (powstały na zamówienie rządu duńskiego). Wszystkie te armaty posiadały łoża kołowe przystosowane do trakcji konnej, co znacznie ułatwiało ich ulokowanie na wyznaczonych w trudnym wydmowym terenie stanowiskach.


Strona 1 z 2,   [1]  2  Następna >